15 Mayıs Mah. 795 Sok. No:6 DENİZLİ
denizli@birey.com
0 258 262 06 76
2017 YGS VE LYS SINAVLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER
2017 YGS VE LYS SINAVLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

2017 YGS VE LYS SINAVLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Birey Okullarıu Rehber Öğretmeni Tuğba ATAY GÜNGÖR YGS sınavının yaklaştığı şu günlerde sınava girecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Sınav öncesinde olumsuz düşünce olay ve ortamlardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.Sınavdan önce beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmamalarını fazla tatlı yemekten uzak durmalılar uyku düzenini bozmamaları sınav için fazla kaygılanmayıp bu dozun derecesini iyi ayarlamalılar kaygı fazlası başarısızlığa neden olur.Bu sene YGS ve LYS de yapılan değişikliler hakkındada bilmemiz gerekenleri şu şekilde sıraladı. 1- Meslek liseleri için Sınavsız Geçiş Kaldırıldı ve yerine ek puan sistemi geldi. Ek puan, Ortaöğretim başarı puanının 0,06 ile çarpımından elde edilen puandır. Kısa yol olarak da diploma notunuzu 0,3 ile de çarpabilirsiniz. Meslek lisesinden mezun olduğunuz bölümün uzantısı niteliğinde olan bölümleri tercih ederken aldığınız ek puanlar orta öğretim başarı puanınıza eklenecektir.

2- Tüm öğretmenlik programlar ve İlahiyat bölümleri LYS puan türlerine aktarılmıştır. Buna göre, İlahiyat YGS-4 puan türünden TS-1 puan türüne, Bilgisayar¬ ve öğretim teknoloji¬leri öğretmenliği YGS-1 puan türü¬nden MF-1 puan türüne¬, Beden eğitimi¬ ve spor öğretmenliği, YGS-6'dan ¬TM-2'ye, Kimya öğretm¬enliği, YGS-¬2'den MF-3'e, Okul öncesi öğretmenliği, YGS-5'ten TS-1'e, Özel eğitim¬ öğretmenliği de YGS-4'ten TS-1 puan türüne dönüştürülmüştür.

3- Açık uçlu soruların LYS’yedahil edilmesi. • Matematik Testinde 3 soru, • Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, • Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 2 soru, Coğrafya-1 Testinde 1 soru, • Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanına kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar değerlendirilmeye alınmayacaktır.

4- LYS-1(MATEMATİK) sınavı tek sınav haline getirilmiş, daha önceki yıllarda uygulanan 30 soruluk geometri (ayrı kitapçık) sınavı yapılmayacak olup, GEOMETRİ SORULARI, Matematik testinde sorulacak 80 sorunun içinde yer alacaktır.

5Bu yıl açıköğretim ön lisans ve lisans programlarına puan türü getirildi. Örgün öğretim puan türleri göz önünde tutularak yeni puan türleri belirlenmiştir. Programın örgün öğretimdeki puan türü neyse açıköğretimde de aynı puan türü geçerli olacak. Örneğin açıköğretim Sosyoloji programı da örgün Sosyoloji programları gibi TM3 puan türünden öğrenci alacak.

6- Tüm öğretmenlik programlarına 240.000 baraj sınırı getirilmiştir. Öğrencilerin eğitim fakültelerini tercih ederken bu sınırın üstünde olmaması gerekir.(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümleri de dahildir.) 7- Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliklerinde ise hem merkezi yerleştirme puanı ile alım

yapılacak hem de LYS puan şartı ve baraj sınırı aranacaktır. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerde bu şart aranmayacaktır. Özel yetenek sınavlarına katılmaları için öğrencilerin 2017 YGS’ ye girmiş olmaları ve herhangi bir puan türünden ham puan olarak en az 150 puan almış olmaları yeterli olacaktır.

8-Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tercih sayısını 30’dan 24'e düşürdü. Bilinçli tercih yapılmasını sağlamak amacıyla getirilen bu değişiklik, adayların açıkta kalma endişesiyle tercih yapıp, sonradan vazgeçmelerini engellemeyi de hedefliyor. YÖK yetkilileri, 'tercih-yerleşme-kesin kayıt olma' arasındaki makasın her geçen yıl açıldığı yönünde eleştiriler olduğunu söylüyor.

Herkese bu zorlu maratonda kolaylıklar dilerim. ÖZEL BİREY TEMEL LİSESİ REHBERÖĞRETMEN-TUĞBA GÜNGÖR

29.03.2017 18:37
yükleniyor..